29|4|17: Francja dołącza do teatru nerwów wokół Korei.

Okręt desantowo – transportowy typu Mistral, francuskiej marynarki wojennej przybył do bazy w Sasebo, Japonia. Francuzi wezmą udział w manewrach w pobliżu Guam. 

Wspólne manewry Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanów Zjednoczonych będą polegać na ćwiczeniu strategicznego desantu na obcy teren. Za prawdopodobnie scenariusz lądowania na wrogim terytorium posłuży wyspa Tinian, oddalona o 2500 km na południe od Tokio.

W tle rozmów o Korei Północnej cały czas rozgrywa się geopolityczna rozgrywka Stanów Zjednoczonych z Chinami, które wypychają supermocarstwo z Morza Południowochińskiego. Co ciekawe wspomniany okręt francuski Mistral opuścił terytorium Francji w lutym.

Sprzyja to postrzeganiu tego francuskiego manewru jako oddelegowanie sił do konfliktu i projekcji sił właśnie między USA a Chinami, które w tym tygodniu zwodowały drugi lotniskowiec.

“We did not expect the start of our visit to coincide with a North Korean missile launch, France’s ambassador to Japan Thierry Dana said on the Mistral’s bridge. “Cooperation between our four nations in upholding laws, peace and stability in the region will display our readiness to deal with North Korea,”

Ambasador francuski w Japonii Thierry Dana stwierdził, że nie spodziewano się korelacji przybycia francuskiego okrętu z rozszerzonymi próbami rakietowymi północnokoreańskiego reżimu.

 

ŹRÓDŁA | WAŻNE.INFO


  • http://www.reuters.com/article/us-japan-france-navy-idUSKBN17V04I

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *