Tak wygląda postęp ludzkości, kiedy ta ze sobą nie wojuje.

Postęp w ochronie życia matek i dzieci.

Widoczna na poniższym filmie owca, przez 25 dni rozwijała się w worku wypełnionym krwią i życiodajnym płynem (elektrolity imitujące płyn owodniowy odpowiedzialny za higienę i dostarczanie płodowi tlenu). Jak twierdzą naukowcy, z powodzeniem. Przez ten czas zwierzę doczekało się płuc, mózgu, pierwszej wełny, aż w końcu zaczęło otwierać rozwinięte oczy.

 

An artificial womb that can grow baby sheep

This artificial womb successfully grew baby sheep — and humans could be next.

Opublikowany przez The Verge na 25 kwietnia 2017

 

Choć doktor Alan Flake zarzeka się jak może i oddala wizję podobnych czynów z ludźmi (całkowity rozwój płodu bez udziału matki) cel badań jest jasny. Naukowcy pracują nad sztuczną macicą eliminującą zagrożenia życia matki. Nie od początku ciąży, a w jej końcowym etapie, kiedy dziecko na przykład zapowiada się na wcześniaka.

Płód owcy rozwijał się w sztucznym worku od 105 do 120 dnia. Naukowcy mówią, że jest to odpowiednik okresu między 22 a 24 tygodniem ciąży. Jednym z największych problemów było odpowiednie zaprojektowanej widocznej na filmiku wymiany krwi, a konkretnie pompy za to odpowiadającej. Krew musi dostawać się do organizmu z odpowiednim ciśnieniem, które nie może być za mocne, za co odpowiada już nie natura a pompa zewnętrzna.

 

ŹRÓDŁA | WAŻNE.INFO


  • https://www.theverge.com/2017/4/25/15421734/artificial-womb-fetus-biobag-uterus-lamb-sheep-birth-premie-preterm-infant

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *