4|5|17: Rozmowa telefoniczna Putin – Trump. W Syrii jak w piaskownicy.

Piaskownicy, która powoli zaczyna się nudzić największemu chłopcu w środku.

Po wczorajszej (3 maja 2017 r.) rozmowie z prezydentem Trump’em, prezydent Putin oznajmia, że panowie mieli bardzo dobrą pogawędkę na temat najbliższej przyszłości Syrii.

 

Dialog dotyczył powrotu do pomysłu utworzenia stref bezpieczeństwa dla ochrony ludności cywilnej, w których bezpieczeństwa miałyby pilnować wojska Rosji, Turcji i Iranu, sankcjonując (uznając) decydują rolę tych Państw w decydowaniu o tym zrujnowanym Państwie. Czy to ukłon w stronę Rosji, która musiała zagryźć zęby, kiedy Trump podjął decyzję o ataku rakietowym na lotnisko sił Baszszara Al-Asada?

 

syria

AKTUALNĄ SYTUACJĘ KONFLIKTU I WYDARZENIA NA ŻYWO Z SYRII MOŻNA OBSERWOWAĆ POD TYM LINKIEM

 

Globalny porządek właśnie ulega całkowitemu przewartościowaniu. W ciągu niecałego roku, prezydenci Rosji i Turcji spotkali się już 5 razy. Stosunki Putina z Erdoganem z uwagi na wspólne interesy i poglądy sięgają szczytów. Na horyzoncie jest już zniesienie sankcji rosyjskich nałożonych na Turcję po zestrzeleniu rosyjskiego pilota w Syrii w 2016 r. Dodatkowo oba państwa dogadują się w temacie nowego gazociągu “Turecki Potok”, którego budowa miała by się rozpocząć nawet w tym roku.

 

Na granicach stref mogą być rozmieszczone kontyngenty wojskowe obcych państw, choć nie jest jasne, których konkretnie: w angielskiej i arabskiej wersji dokumentu pada określenie “kraje obserwatorzy”, podczas gdy Rosja, Turcja i Iran w całym dokumencie nazywane są “krajami gwarantami” rozejmu w Syrii. Wiktor Ozierow, szef komisji obrony w Radzie Federacji (wyższej izbie parlamentu Rosji) w rozmowie z “Kommiersantem” nie wykluczył, że do “stref bezpieczeństwa” mogą zostać wprowadzone jednostki rosyjskiej policji wojskowej.

 

Obecnie, Turcji, drugiemu krajowi pod względem siły armii w NATO, coraz bliżej do Putina niż do Europy. To oczywiste. Putin odwdzięcza się swoim NIE dla powstania Państwa Kurdyjskiego na północy Syrii, które znacząco osłabiło by Turcję, a Trump zajęty jest teraz wyłącznie Koreą Północną.

 

ŹRÓDŁA | WAŻNE.INFO


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *