#FakeNewsCarusel czyli Obywatelu, nie wierz nikomu.

FakeNews to nie tylko świadoma walka polityczna. To również pogoń za klikaniem, oglądalnością i liczbą wyświetleń. To problem dotyczący absolutnie każdej strony politycznej, niezależnie od stopnia jej umiaru w biciu oponentów politycznych, a w ostatnich czasach, również oponentów medialnych.

 

Jak było w tym wypadku? Jak zwykle trudno zgadnąć. Ale z uwagi na to, że sprawa nie dotyczy bezpieczeństwa państwa, jest zabawnie. I bardzo jaskrawo.

Radio ZET produkuje fałszywą informację.

 

Archeolodzy na rynku w Bochni odkryli szczątki średniowiecznego ratusza i rozpoczęli wykopalisko (prawdziwy zakres prac jest znacznie szerszy, o czym jest w ostatnim źródle). Mieli je jednak przerwać, a wykonaną pracę zasypać, gdyż… 19 maja zaplanowano w tym miejscu otwarcie nowej komendy PSP, w którym udział miały wziąć najważniejsze osoby w państwie, prezydent Duda i premier Szydło.

 

Czy po raz kolejny rzeczywistość prześciga „Ucho Prezesa”? Nie sposób też uniknąć skojarzeń z kultowym malowaniem trawy na zielono na przyjazd dygnitarzy partyjnych za czasów poprzedniego ustroju

Radio ZET, w swoim serwisie internetowym.

 

Na odpowiedź nie trzeba długo czekać, gdyż już tego samego dnia, w środę, odpowiada Prezydent.

 

Przykład absolutnego kłamstwa medialnego.

Andrzej Duda, Twitter, 

 

Uprzejmie wyjaśniamy, że prezydent Andrzej Duda nie planował wizyty w Bochni w dniu 19 maja 2017 roku, nie otrzymał takiego zaproszenia, więc nawet nie było to rozważane – napisano.

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP, 26 kwietnia 2017 r.

 

Informacja powędrowała do polskich domów, również tych, w których żyją niezdecydowani obywatele.

 

Powielona przez Wirtualną Polskę i naTemat.pl, choć jeszcze tego samego dnia Radio ZET ustami Dyrektora Informacji, Daniela Adamskiego, wystosowało pisemne przeprosiny (stąd wiemy, że faktycznie był to #fakenews, BYĆ MOŻE było już ultimatum czasowe pod groźbą konsekwencji prawnych).

 

 

Czy to już koniec historii? Absolutnie nie.

Za kreację jednowymiarowych poglądów bierze się druga strona politycznego sporu czyli #wolnemedia.

 

Portale dorzeczy.pl i niezalezna.pl, a także mniejsze portale jak newsweb.pl powielą informację, że przeprosiny Radia ZET dotyczą… braku zgody rządu na przyjęcie dzieci (medialne hasło #SIEROT) z Aleppo. Oczywiście nikt nie podaje… kto to w ogóle wymyślił.

 

Radio Zet przeprosiło premier Beatę Szydło za wypuszczenie fałszywej informacji, którą później przez kilka dni rozpowszechniali głównie politycy opozycji i inne media lewicowo-liberalne. Chodzi o słynną sprawę “10 sierot z Aleppo”, które rzekomo chciały przyjechać na Pomorze, a rząd Beaty Szydło miał kategorycznie odmówić. Później wyszło na jaw, że cała sprawa to tak zwany fake news powstały na potrzeby antyrządowych sił.
NEWSWEB.PL (16 tysięcy osób obserwujących na FB) bez podania źródła informacji.

 

Daniel Adamski, który przed chwilą podpisywał się pod czynnym żalem rozgłośni do Szanownej Pani Premier, nabywa tym samym prawa do pouczania kolegów dziennikarzy.

 

Przykro mi, że „Do Rzeczy” i inne media, powielające plotkę, jakobyśmy przepraszali „za Aleppo” nie zadały sobie trudu sprawdzenia informacji u źródła. 

 

Podsumowując:

Jaka jest przyszłość mediów, jeżeli na końcu każdego newsa w źródłach zastajemy nie konkretny link lecz puste hasło, twitter lub pap, mające przykryć fakt, jak bardzo odtwórczą pracę wykonują obecnie pracownicy większości mediów? Dokąd zmierzamy, jeżeli za plecami polityków powoli, lecz coraz odważniej stają dziennikarze, którym jedne fakty z łatwością przechodzą przez gardło, a inne mają głęboko gdzie indziej?

 

Pół żartem, pół serio – z klimatu Bareji – informujemy, że w razie przybycia najwyższych przedstawicieli władz państwowych , nie zamierzamy malować trawy na zielono, upiększać okien portretami polityków. Nie będziemy także w żadnych miejscach stawiać płotów odgradzających, ani nad miastem nie będzie latał żaden miś, natomiast byłaby to na pewno nobilitacja i miasta, i tak ważnej dla strażaków uroczystości.

Ostatni akapit oficjalnego komunikatu na stronie internetowej Miasta Bochni, miasta soli. 

Sprawdź sam.

 

obywatel infoważniak.

postscriptum

Na żadnym z portali z poniższych linków nie znajdziemy wyraźnie zarysowanego prostokąta ze sprostowaniem i rzetelną informacją. Jest za to mnóstwo komentarzy osób tkwiących w obezwładnieniu politycznym. To przykre.

Obywatelu. Nie wierz nikomu.

 

ŹRÓDŁA | WAŻNE.INFO


  • http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/radio-zet-przeprasza-premiera-i-prezydenta-za-nieprawdziwa-informacje-o-wizycie-w-bochni-konsekwencje-wyciagniete
  • http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/andrzej-duda-o-radiu-zet-nt-wizyty-w-bochni-absolutne-klamstwo-medialne
  • http://newsweb.pl/2017/05/07/czolowe-radio-przeprasza-premier-szydlo-i-przyznaje-sie-do-braku-rzetelnosci-podalismy-nieprawdziwa-informacje/
  • https://dorzeczy.pl/kraj/28837/Radio-ZET-przeprasza-premier-Szydlo-Konsekwencje-zostaly-wyciagniete.html
  • http://m.niezalezna.pl/98326-radio-zet-przeprasza-premier-szydlo-za-klamstwo-o-sierotach-z-aleppo
  • http://pixel.nymag.com/imgs/daily/selectall/2016/11/17/17-fake-news.w710.h473.jpg
  • http://bochnia.eu/aktualnosci/miasto/komunikat-ws-badan-archeologicznych-prowadzonych-w-ramach-programu-rewitalizacji-centrum-miasta-bochnia.html

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *