Prawdziwy domek z kart. James Comey nie jest już szefem FBI.

Bez skrupułów. Dyrektor FBI zwolniony ze stanowiska.

Najlepsza reklama przed premierą V sezonu House of Cards? Kiedy my spaliśmy, w nocy z 9 na 10 maja, w Waszyngtonie działa się rzecz niezwykła.

Prezydent Trump tradycyjnie, nie zwracając uwagi na zwyczaje polityczne i konwenanse establishmentu waszyngtońskiego nieoczekiwanie zwolnił szefa FBI Jamesa Comeya, który miał być na tym stanowisku jeszcze przez 7 długich lat. Ten podobno dowiedział się o fakcie z telewizji. Ciekawe, czy z CNN czy z FOX NEWS.

To był właśnie problem byłego już dyrektora agencji federalnej. Niezdecydowanie polityczne. Niewątpliwie postawił na złego konia, a późniejsza reorientacja stanowiska zdawała się być bardzo nieudolna.

 

 

Hillary Clinton ma do niego co najmniej osobisty żal (podobnie zresztą jak do byłego prezydenta Obamy, który już drugi raz pozbawił ją szans na wygraną) za zamieszanie w kulminacyjnym momencie ubiegłej kampanii, polegające na wznowieniu przez FBI śledztwa w sprawie używania prywatnej skrzynki mailowej do wymiany poufnych materiałów dot. bezpieczeństwa Państwa.

Donald Trump nie był do końca przekonany o obecnych zamiarach Comeya, choć ten zapewniał, że prezydent nie jest osobiście zamieszany w śledztwo dot. wpływu rosyjskich służb w wybory na Zachodzie, w tym w USA. Pewne było jednak, że FBI takie śledztwo prowadzi i ciekawe, jakie skutki dla tej sprawy będzie miało wybranie następcy na jedno z najważniejszych stanowisk w Państwie.

My, Polacy, również nie powinniśmy żałować tego pana. Przypominamy sobie o oburzeniu, jakie wywołał w 2015 roku:

Zwykli ludzie, którzy kochali swoje rodziny, zanosili zupę choremu sąsiadowi i chodzili do kościoła, pomagali w mordowaniu Żydów na masową skalę. (…) Ci mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i innych miejsc uważali, że nie robią nic złego.

James Comey, Waszyngton, 15 kwietnia 2015 r. 

Choć Comey chciał wtedy przepraszać, prezydent Obama zablokował te przeprosiny i ostatecznie skończyło się na słowach żalu i skorygowaniu zdania Białego Domu o odpowiedzialności Polaków w czasie II wojny światowej.

Jedno jest pewne, były już szef FBI zbyt mocno angażował się politycznie i przez ten fakt, obie strony konfliktu, Demokraci i Republikanie, szybko o nim zapomną, dla własnych korzyści. Nie jest jeszcze wiadome, kto zostanie jego następcą, więc obawy o śledztwo nt. cyberprzestępstw Rosji są przedwczesne.

Decyzja Trumpa została rzekomo podjęta na podstawie opinii prokuratora generalnego Jeffa Sessiona (zdjęcie obok), iż Comey nie jest w stanie skutecznie kierować tak ważną i szanowaną przez obywateli agencją federalną.

Demokraci pytają dlaczego właśnie teraz prezydent Trump podjął taką decyzję i czy ma to polityczne związki z dzisiejszą (10 maja 2017 r.) wizytą szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa w Waszyngtonie. Media liberalne w USA wieszczą Trumpowi upadek porównując go do Nixona, kiedy ten zwolnił prokuratora generalnego mającego badać nadużycia ówczesnego prezydenta w Białym Domu. Co ciekawe, nikt nie mówi, że nagła decyzja Donalda Triumpa oznacza koniec demokracji w supermocarstwie.


The FBI is one of our nation’s most cherished and respected institutions, and today will mark a new beginning for our crown jewel of law enforcement,” Trump said. 

Donald Trump po zwolnieniu Jamesa Comeya z funkcji Dyrektora FBI

tłum.: FBI jest jedną z najbardziej cenionych i szanowanych instytucji narodowych i teraz jest czas na nowy początek dla naszej perły w koronie w egzekwowaniu prawa.

James B. Comey od 30 lat zajmował stanowiska w różnych obszarach sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i przez ten okres trzymał się z daleka od jakichkolwiek kontrowersji. W 2013 roku Barack Obama mianował go na stanowisko szefa FBI na 10 – letnią kadencję. Ma 56 lat.

Ciekawe co Jeff Session napisałby w notatce służbowej o takich osobach jak: Carter Page, Rex Tillerson, Paul Manafort, Jared Kushner i sam Donald Trump.

 

ŹRÓDŁA | WAŻNE.INFO


  • http://www.foxnews.com/politics/2017/05/09/trump-fires-fbi-director-comey.html
  • http://niezalezna.pl/98410-szef-msz-rosji-9-maja-zlozy-wizyte-w-usa
  • http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/51,114881,21788276.html?i=4
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jeff_Sessions#/media/File:Jeff_Sessions_official_portrait.jpg
  • http://www.newsweek.pl/swiat/szef-fbi-james-comey-nie-przeprosi-polakow-usa-nie-chce-draznic-izraela,artykuly,361645,1.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *